رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
استفاده از الاستیک سرچ در لاراول
با سلام خدمت همه دوستان و اساتید محترم سایت .

( من این سوالو تو انجمن دیگه ای پرسیدم ولی جوابی نگرفتم هنوز و فکر کنم اونجا زمانه زیادی لازم باشه واسه همین اینجا که تخصصیتر هست ، اینو مجددا پرسیدم )

چند وقت پیش بود که تو یکی از سایت های ایرانی در مورد الاستیک سرچ شنیدم و آقای رضا شادمان در موردش توضیحاتی داده بودن .
خیلی مشتاق شدم تا ازش استفاده کنم و در کل در موردش اطلاعاتی بدست بیارم و طریقه استفاده از اون در لاراول رو هم بدونم .

به همین خاطر اینجا تاپیک زدم که اگر دوستان اطلاعاتی در این مورد دارن ، به اشتراک بذارن تا :

1 - از کاربرهاش اطلاعات بدست بیاریم
2 - بدونیم در چه نوع پروژه هایی میشه از این پایگاه داده استفاده کنیم
3 - چطوری میشه روی php نصبش کرد
4 - چطور میشه روی لاراول پیاده سازی کرد که در کنار دیتابیس اصلی قرار بگیره
5 - دستوراتش چیا هستن و چطوری میشه داده هارو واکشی کرد و ...

یکی دوتا رفرنس انگلیسی دیدم ولی حقیقتا چیزی دستگیرم نشد !
ممنون میشم به زبان زیبا و شیرین فارسی آموزشی بذارید تا بطور عملی بتونم پیاده سازیشو یاد بگیرم و هم یه نمونه خیلی ساده از نحوه خروجی گرفتن داشته باشم .

سایت تولید کننده :
https://www.elastic.co/

سایت معرف رابط پی اچ پی :
http://elastica.io/

ممنون میشم راهنماییم کنید .
پاسخ
با سلام مجدد .

دوستان نظری ندارید ؟
پاسخ
vps میخواد که روش نصب شه... که من پولم نمیرسه...

چطور میتونیم آزمایشی باهاش کار کنیم؟ بدون vps?
پاسخ
(10-02-2015, 10:08 PM)dodgy نوشته:  با سلام خدمت همه دوستان و اساتید محترم سایت .

( من این سوالو تو انجمن دیگه ای پرسیدم ولی جوابی نگرفتم هنوز و فکر کنم اونجا زمانه زیادی لازم باشه واسه همین اینجا که تخصصیتر هست ، اینو مجددا پرسیدم )

چند وقت پیش بود که تو یکی از سایت های ایرانی در مورد الاستیک سرچ شنیدم و آقای رضا شادمان در موردش توضیحاتی داده بودن .
خیلی مشتاق شدم تا ازش استفاده کنم و در کل در موردش اطلاعاتی بدست بیارم و طریقه استفاده از اون در لاراول رو هم بدونم .

به همین خاطر اینجا تاپیک زدم که اگر دوستان اطلاعاتی در این مورد دارن ، به اشتراک بذارن تا :

1 - از کاربرهاش اطلاعات بدست بیاریم
2 - بدونیم در چه نوع پروژه هایی میشه از این پایگاه داده استفاده کنیم
3 - چطوری میشه روی php نصبش کرد
4 - چطور میشه روی لاراول پیاده سازی کرد که در کنار دیتابیس اصلی قرار بگیره
5 - دستوراتش چیا هستن و چطوری میشه داده هارو واکشی کرد و ...

یکی دوتا رفرنس انگلیسی دیدم ولی حقیقتا چیزی دستگیرم نشد !
ممنون میشم به زبان زیبا و شیرین فارسی آموزشی بذارید تا بطور عملی بتونم پیاده سازیشو یاد بگیرم و هم یه نمونه خیلی ساده از نحوه خروجی گرفتن داشته باشم .

سایت تولید کننده :
https://www.elastic.co/

سایت معرف رابط پی اچ پی :
http://elastica.io/

من خودم خیلی با الستیک سرچ کار نکردم، ولی چون تو پروژه فعلی که دارم کار میکنم الستیک سرچ انجام شده، یک سری اطلاعات در موردش دارم.

1. کاربرد اصلی‌ش همونطور که از اسمش پیداست سرچ هست، اما فقط به سرچ خلاصه نمی‌شه. الستیک سرچ از روش نمایه معکوس (reverse index) برای نمایه‌گذاری (indexing) استفاده میکنه. این روشی هست که سرچ‌انجین‌های بزرگ وب مثل گوگل، یاهو، داک‌داک‌گو و ... هر کدوم به نحوی ازش استفاده می‌کنن. در گذشته روش جستجو به شکل Full Text Search بود، در این روش ما در تمام Documentها (چیزی که می‌خوایم درش جستجو انجام بدیم) به دنبال query (چیزی که سرچ کردیم) می‌گردیم، و Documentهای که query در اون قرار دارن رو بر میگردوندیم. اما در روش Reverse Index ابتدا همه Documentها رو پردازش می‌کنیم و (معمولا) کلمه به کلمه بررسی میکنیم و در یک جدول جداگانه مشخص می‌کنیم که چه کلمه‌ای در کدام Documentهایی قرار دارن. با این روش با وارد شدن query به دنبال اون کلمه در جدول دوم (جدول Reverse Indexها) میگردیم و Documentهایی که از کلمه وارد شده، استفاده کردن رو در زمان کوتاهی بر‌میگردونیم. این ساده‌ترین تعریف از نحوه کار موتور‌های جستجو بود و فقط به همین قضیه خلاصه نمی‌شه. با توجه به سرعت پاسخ خوبی که اینگونه سرویس‌ها دارن، هر سرویسی که ممکنه در RDMSها عملیاتشون سنگین و طولانی باشه رو می‌تونید با الستیک سرچ پیاده سازی کنید. مثلا آمارگیری از دیتاهای موجود در دیتابیس. کیبانا (kibana) هم یک محصول از شرکت الستیک هست که دیتاهایی که با الستیک ایندکس کردین رو Visualize میکنه، از اینجا می‌تونید دانلودش کنید و به عنوان یه محصول نمونه کارهایی که با الستیک سرچ میشه کرد رو ببینید. یکی دیگه از کاربردهایی که می‌تونه داشته باشه، query suggestion هست، یعنی وقتی شخص داره برای جستجو query رو وارد میکنه بهش پیش‌نهاداتی بدید. مثل کاری که گوگل می‌کنه.
  2. توی هر پروژه‌ای که نیاز به سرچ و یا نیاز‌های مشابه باشه می‌شه از الستیک سرچ استفاده کرد
  3. الستیک سرچ به شکل یک سرویس جداگانه اجرا می‌شه و شما از طریق APIش باهاش در ارتباط هستید.
  4. همونطور که گفتم الستیک به ما یک API می‌ده که با json کار میکنه، در نتیجه وابستگی به فریم‌ورکی که داریم استفاده می‌کنیم نداره. در لاراول (و سایر فریم‌ورک‌ها) می‌تونید از طریق پکیج guzzlehttp بهش ریکوئست بزنید و اطلاعات رو دریافت کنید.
  5. لیست دستوراتش و نحوه کارش رو بهتره از سایت خودش دنبال کنید، نتیجه هر درخواست هم همونطور که گفتم به شکل json هست.

در مورد ریفرنس‌ها متاسفانه منبع فارسی وجود نداره، به نظرم بهترین منبع داکیومنت خود سایت الستیک هست. یادگیری الستیک سرچ نسبتا آسونه، یعنی ابتدای کار به دلیل تفاوت زیادی که با فرضیاتی که از جستجو در ذهنمون هست داره، یادگیری یه مقدار سخت هست، اما بعد از اینکه با کانسپت و مفهومش آشنا شدیم کار باهاش بسیار ساده‌ست.
به کمک دوست خوبم، رضا شادمان، در حال آماده‌سازی مجموعه آموزشی الستیک سرچ و کار با اون در لاراول هستیم، که در سایت کدکستز منتشرش خواهیم کرد.

در مورد یه نکته دیگه هم صحبت کنم که رضا، من و مرتضی پروینی، پروژه‌ای رو به نام پلستیک (Pelastic) شروع کردیم، اما به دلیل اینکه هرکدوممون شدیدا درگیر هستیم خیلی کند توسعه داده میشه، دوستانی که دوست دارن همکاری کنن، به آدرس https://github.com/QuincePHP/Pelastic سری بزنن و اگه خواستن کانتریبیوت کنن
Senior PHP & Laravel Developer | Software Architecture

[عکس: __Twitter.png]       [عکس: __Linkedin.png]

weblog | Codecasts
پاسخ
سلام و تشکر از راهنماییه مفیدتون Smile

آقا بهزاد ، میشه یه راهنماییه دیگه هم کنید تا تصویر درستی ازش داشته باشم ؟

میشه دقیقا بگید روی ویندوز یا لینوکس چه چیزهایی باید نصب کنم تا بتونم از الاستیک سرچ استفاده کنم ؟
چه نرم افزارهایی لازمه که نصب بشه ؟
تو مرحلهی اول، اکستنشن یا چیزی هست که لازمه راه اندازی الاستیک باشه ؟
پاسخ
(10-24-2015, 08:26 PM)dodgy نوشته:  سلام و تشکر از راهنماییه مفیدتون Smile

آقا بهزاد ، میشه یه راهنماییه دیگه هم کنید تا تصویر درستی ازش داشته باشم ؟

میشه دقیقا بگید روی ویندوز یا لینوکس چه چیزهایی باید نصب کنم تا بتونم از الاستیک سرچ استفاده کنم ؟
چه نرم افزارهایی لازمه که نصب بشه ؟
تو مرحلهی اول، اکستنشن یا چیزی هست که لازمه راه اندازی الاستیک باشه ؟

نیاز به نرم‌افزار یا اکستنشن خاصی ندارید، فقط به سایت https://www.elastic.co/ برید و الستیک سرچ رو دانلود و نصب کنید. بعد از اینکه نصب کردید و اجراش کردید از طریق APIی که در اختیارتون میذاره می‌تونید باهاش در ارتباط باشید.

به نظرم اگر از لینوکس استفاده کنید، بهتره. تجربه خوبی از استفاده این سرویس‌ها توی ویندوز ندارم Big Grin
Senior PHP & Laravel Developer | Software Architecture

[عکس: __Twitter.png]       [عکس: __Linkedin.png]

weblog | Codecasts
پاسخ
سلام مجدد و تشکر بابت راهنمایی های مفیدتون Smile

آقای شعبانی ، من یه سرور دارم که میخوام الاستیک رو رویه یکی از هاست هایی که ایجاد کردم ، استفاده کنم اما یکی دوتا سوال برام بوجود میاد بازم :

1 - نصبش رویه هاست بصورت جدا از سرور باید انجام بشه ؟ یعنی میشه بدونه تغییر در سرور ، الاستیک رو راه اندازی کرد ؟
2 - حدود 50 سایت روی این سرور هست ، آیا به این سایت ها آسیبی وارد میشه یاا اختلالی توش ایجاد میکنه ؟
3 - من هنوز درک درستی از کوئری گرفتنش ندارم ، حقیقا نمیدونم چی به چیه Sad
اصلا نمیتونم درکش کنم Sad

میشه یه فیلم کوتاه و ساده برای من و امثال من معرفی کنید که بتونم روش استفادشو یاد بگیرم ؟

واقعا ممنون بابت راهنماییتون .
پاسخ