رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
میزان تاثیر معدل در کنکور 96
#1
یکی از موضوعاتی که ذهن داوطلبان کنکور رو به خودش معطوف کرده ، تاثیر معدل در کنکور 96 هست.تعداد زیادی از دانش آموزان برنامه ریزی کنکور 96 برای قبولی در رشته و دانشگاه مورد نظر رو انجام داده اند اما هنوز با مسئله تاثیر معدل در کنکور 96 دچار مشکل هستند.
در این مطلب سعی می کنیم درباره این مسئله بیشتر برای شما توضیح دهیم و آن را باز کنیم.
تاریخچه تاثیر معدل در کنکور سراسری
از چند سال قبل زمزمه هایی مبنی بر اینکه کنکور عادلانه نیست و ارزشیابی بر این اساس نمی تواند صحیح باشد ، به گوش خورد و این باعث شد مجلس شورای اسلامی در مسیری قدم بردارد و قانونی تصویب کند که بر اساس آن ، از سال تحصیلی 93 – 94 به بعد و طی یک دوره 5 ساله ، علاوه بر کنکور ، معدل دانش آموزان هم در کنکور تاثیرگذار باشد.
ﺑﺮ ﺍﺳﺎﺱ ﻣﺎﺩﻩ ۲ ﻭ ﻣﺎﺩﻩ ۱۰ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺳﻨﺠﺶ ﻭ ﭘﺬﯾﺮﺵ ﺩﺍﻧﺸﺠﻮ، می بیاید ﺍﺯ ﺳﺎﻝ ﺗﺤﺼﻴﻠﯽ 93 – 94 ﺷﻮﺭﺍﯾﯽ ﺗﺤﺖ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﺷﻮﺭﺍی ﺳﻨﺠﺶ ﻭ ﭘﺬﯾﺮﺵ ﺩﺍﻧﺸﺠﻮ ﺗﺸﮑﻴﻞ ﺷوﺩ ﻭ در ﻣﻮﺭﺩ ﻣﻴﺰﺍﻥ ﻭ ﻧﺤﻮﻩ ﺗﺄﺛﻴﺮ ﺳﻮﺍﺑﻖ ﺗﺤﺼﻴﻠﯽ ﺩﺭ ﮐﻨﮑﻮﺭ ﺳﺮﺍﺳﺮی ﺗﺼﻤﻴﻢ ﮔﻴﺮی ﮐﻨﺪ.
تاثیر معدل در کنکور شامل حال چه کسانی می شود
داوطلبانی که دیپلم خود را در یکی از رشته های علوم تجربی ، ریاضی و فیزیک ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی از سال 1384 و پس از آن و همچنین مدرک پیش دانشگاهی خود را در رشته های که ذکر کردیم از سال تحصیلی 91-92 به بعد دریافت کرده اند، مشمول قانون تاثیر معدل در کنکور 95 و 96 می شوند.
تاثیر معدل بصورت تک درس یا بصورت معدل
همانطور که می دانید دانش آموزان رشته ریاضی و انسانی می توانند در کنکور تجربی شرکت کند ، و همینطور برعکس این موضوع هم صادق است.اما اگر دانش آموز انسانی در کنکور تجربی شرکت کند تاثیر نمرات اختصاصی او که ربطی به رشته ی تجربی ندارد هم در کنکور تجربی موثر است؟ خیر.تاثیر معدل برای این شخص فقط در دروس عمومی می باشد و در درس هایی مثل عربی ، جغرافیا و نمرات نهایی فلسفه تاثیری در کنکور او نخواهند داشت.
برخی از دانش آموزان سوالاتی داشتند مبنی بر این که آیا تاثیر معدل بر کنکور درس به درس است یا هر درس تاثیری جداگانه دارد.در پاسخ باید گفت که هر درس به صورت جداگانه تاثیر خود را می گذارد و ملاک معدل کل نیست
آیا تاثیر معدل بر اساس نمرات نهایی می باشد
تاثیر معدل یا تاثیر سوابق تحصیلی بر کنکور فقط مختص امتحانات نهایی می باشد و امتحانات نیم سال اول که بصورت داخلی برگزار می شوند تاثیری در این قانون ندارند.
تاثیر معدل بر اساس نمره یا تراز
تاثیر معدل در کنکور بر اساس تراز می باشد.یعنی نمره کتبی نهایی و رتبه کنکور به تراز تبدیل شده و تاثیر معدل بر اساس تراز می باشد.

نحوه محاسبه تاثیر معدل در کنکور ۹۶
نمرات دروس مرتبط امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان با ۲۵درصد تاثیر و نمرات دروس مرتبط امتحانات نهایی پیش دانشگاهی با ۵درصد تاثیر و هر دو بصورت تاثیر مثبت اعمال می شود.
مثلا تراز نمره زیست شما در امتحان نهایی سوم دبیرستان ۶۰۰۰ و تراز نمره امتحان نهایی پیش دانشگاهی ۶۵۰۰ و تراز زیست کنکور ۶۴۰۰ می شود:
6305 = (5%*6500) + (70%*6400) + (25%*6000)
با توجه به محاسبات انجام شده در بالا ترازی که بعد از اعمال تاثیر معدل (6305) به دست آمده کمتر از تراز درصد کنکور (6400) است ، بنابراین با توجه به *مثبت بودن تاثیر معدل در کنکور* تراز درصد کنکور بدون تاثیر معدل درنظر گرفته می شود.
فرمول به دست آوردن تراز کل
برای به دست آوردن تراز کل، باید تراز هر درس را ضرب‌در ضریب آن کنید و با هم جمع کنید. سپس نتیجه را تقسیم بر جمع ضرایب دروس کنید.

همانطور که می بینید نحوه محاسبه کمی پیچیده است، اما در کل تاثیر نمره امتحان نهایی انکار ناپذیر است.
اگر سوالی داشتید در بخش نظرات مطرح بفرمایید تا پاسخ داده شود.
پیشنهاد میکنیم مطلب فرمول تاثیر معدل در کنکور 96 را نیز در این رابطه مطالعه بفرمایید.
پاسخ
#2
سلام به نظر من بهترین فرصت برای درس خوندن تعطیلات نوروز 96 که دانش آموز می تواند از 15 روز تعطیلات بدون دقدقه استفاده کند.
پاسخ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تاثیر طراحی سایت حرفه ای در افزایش فروش webdesign 0 21 10-20-2017, 02:51 PM
آخرین ارسال: webdesign
  تاثیر سپاسگزاری در روند جذب ثروت mehranolomi 0 128 01-15-2017, 10:27 AM
آخرین ارسال: mehranolomi
  نحوه برنامه ریزی کنکور 96 Mohamad139400 1 87 12-04-2016, 07:55 AM
آخرین ارسال: professor
  تاثیر موبایل فرندلی در سئو sh369 0 145 09-07-2016, 04:24 AM
آخرین ارسال: sh369

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

درباره انجمن فریم ورک لاراول

انجمن لاراولیستا به عشق توسعه دهنده ها و علاقمندان به این فریم ورک محبوب ایجاد شده و امیدواریم با نظرات خوبتون ما رو در بهبود کار یاری کنید. در ضمن خیلی هم خوشحال میشیم شما هم در توسعه این انجمن سهمی داشته باشید.