لاراولیستا

ایجاد قوانین برای افراد بی توجه به مقررات بهداشتی کرونا - لاراول یستا

به گزارش «سایت عروس بروز» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، ​ ایرج حریرچی با حضور در برنامه «نگاه یک» شبکه یک سیما افزود: در اسفند و فروردین به اوج مرگ و بستری ناشی از بیماری کووید ۱۹ رسیدیم و با رفتار مناسبی که در اردیبهشت و اواخر فروردین داشتیم مرگ و بستری کاهش داشت، اما متاسفانه با رعایت نکردن دستورالعمل ها، دوباره افزایش داشت، اما اکنون کاهش جزئی داریم.

وی ادامه داد: از ۱۵ تیر امسال به بعد که مردم استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی را به خوبی رعایت کردند و در برخی استان‌ها در سطوح ۳ و ۴ مشاغل، ​ تعطیلی‌هایی را داشتیم، موارد بستری و مرگ و میر کاهش داست، اما هنوز مرگ و میر‌های روزانه ناشی از بیماری کووید ۱۹, سه رقمی و نزدیک به ۲۰۰ است و هنوز در افق نزدیک نمی‌بینیم که به رخدنصاب قبلی ۳۴ مرگ در روز برسیم.

حریرچی اضافه کرد: با رعایت کردن یا نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی، معمولاً پس از ۵ تا ۷ روز، موارد سرپایی کاهش یا افزایش می‌یابد و حدود ۲ تا ۳ هفته بعد، موارد بستری و ۴ تا ۶ هفته بعد، موارد مرگ، کاهش یا افزایش می‌یابد.

معاون کل وزیر بهداشت گفت: در اواخر ماه‌های اسفند و فروردین از ترس آگاهانه مردم و از تعطیلی‌های نوروز استفاده کامل شد و اوج رعایت مسائل بهداشتی و تعطیلی‌ها بود، اما همه کشور‌ها و از جمله کشور ما توان تحمل تعطیلی‌های زیاد را به لحاظ اقتصادی ندارد. دشمنی‌های آمریکا و تحریم‌ها هم مشکلات را بیشتر کرد و دولت مجبور شد به علت حفظ معیشت مردم، ​ بازگشایی‌ها را انجام دهد.

وی اضافه کرد:​ از برکت ماه رمضان هم بهره‌مند شدیم و رفت و آمد‌ها و مسافرت‌ها کمتر شد و تعداد مرگ و میر به ۳۴ نفر در روز رسید و ابتلای روزانه هم کاهش داشت و بازگشایی‌ها را آغاز کردیم.

دکتر حریرچی افزود: در تعطیلات چند روزه عید فطر، جاده‌های شمال به علت حجم زیاد مسافرت‌ها بسته شد و در تعطیلات ۱۴ و ۱۵ خرداد هم استان‌های شمالی پر شد و نماز عید فطر هم در برخی از استان‌ها برگزار و دیدوبازدید‌های عید فطر هم در برخی استان‌ها انجام و عروسی‌ها هم آغاز شد و اثرات همه این موارد از اوایل تیر بروز کرد و مرگ و میر‌ها و بستری‌ها بیشتر شد و دوباره مردم ترسیدند و دستورالعمل‌های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک را جدی گرفتند بنابراین اکنون میزان ابتلا، بستری و مرگ و میر‌های ناشی از ویروس کووید ۱۹ کاهش داشته است.

حریرچی گفت: ویروس کووید ۱۹ تقریباً در همه استان‌های کشور چرخش داشته است به جز استان‌های فارس، آذربایجان‌های شرقی و غربی که کنترل خوبی داشتیم در بیشتر استان‌ها از جمله خوزستان به اوج بیماری رسیدیم.

معاون کل وزیر بهداشت افزود: اکنون برای استان مازندران، شدید نگران هستیم، زیرا هم میزان ابتلا و هم میزان مرگ و میر در آن بالاست و درباره استان تهران هم نگران هستیم و مردم این استان پنجشنبه و جمعه هر هفته به استان‌های شمالی سفر می‌کنند که هم خودشان مبتلا می‌شوند و هم مردم این استان‌ها را مبتلا می‌کنند.

وی اضافه کرد:​ نگران استان خراسان رضوی هم هستیم، زیرا میزان ابتلا و مرگ و میر در آن قابل توجه است و سفر‌های تفریحی و زیارتی در این مسئله موثر است.

حریرچی ادامه داد: وضع استان کرمان هم قرمز است و اکنون میزان ابتلا در جنوب این استان قابل توجه است.

معاون کل وزیر بهداشت درباره میانگین کشوری میزان درصد رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در اماکن عمومی گفت: میزان رعایت در سازمان‌ها و اداره‌ها به ۸۲ درصد، در غذاخوری‌ها به ۷۷ درصد، داروخانه‌ها ۷۶ درصد و در فروشگاه‌های زنجیره‌ای به ۷۵ درصد رسیده است.

وی ادامه داد: متاسفانه این میزان استفاده در پاساژ‌ها ۱۴ درصد است و متاسفانه پدیده پاساژگردی وجود دارد در حالی که خرید چندانی هم انجام نمی‌شود.

حریرچی افزود: میزان رعایت در نانوایی‌ها ۱۵ درصد است یعنی در ۸۵ درصد نانوایی‌ها و ۸۶ درصد پاساژها، دستورالعمل‌های بهداشتی مربوط به بیماری کووید ۱۹ رعایت نمی‌شود.

معاون کل وزیر بهداشت گفت: میزان تاثیر مثبت ماسک، زمانی آغاز می‌شود که حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد، از آن استفاده کنند و وقتی ۹۵ درصد مردم ماسک بزنند تاثیر آن به حدی می‌رسد که معادل تعطیلی بیشتر جا‌های کشور است.

وی اضافه کرد:​ در اوایل فروردین رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به ۷۷ درصد رسید، اما این رقم به ۲۲ و سپس به ۱۷ درصد در خرداد رسید و در این زمان مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹ از ۳۴ به ۲۳۰ نفر افزایش یافت و روزانه حدود ۴ هزار نفر هم بستری داشتیم.

حریرچی گفت: روزانه حدود هزار تا هزار و ۳۰ نفر و سالانه حدود ۳۸۰ هزار نفر فوتی در کل کشور داریم.

وی افزود: شهریور، ماه مسافرت است و پس از برگزاری کنکور سراسری احتمالاً کنکوری‌ها و خانواده‌های آن‌ها قصد مسافرت دارند که باید آن را در نظر بگیریم.

معاون کل وزیر بهداشت تاکید کرد: تا زمانی که کرونا وجود دارد باید رفتار ما مردم تغییر کند و شستشوی مرتب دست‌ها، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک و اجتناب از تجمع و تردد غیر ضروری باید انجام شود و این زمان ممکن است از یک تا چند سال باشد.

وی گفت: قبلاً یک نفر می‌توانست تا سه نفر را مبتلا کند و اگر همه رعایت نمی‌کردند یک نفر می‌توانست در مدت چند هفته مستقیم و یا غیر مستقیم، نتوسط ۴۳۵ نفر را مبتلا کند و ما با رفتار درستی که انجام دادیم در اردیبهشت هر یک نفر کمتر از یک نفر را مبتلا می‌کرد، اما اخیراً این رقم به یک و سه دهم به ازای هر نفر مبتلا رسیده است.

حریرچی با اشاره به مصوبات ستاد ملی کرونا افزود: جرایم و تنبیه‌هایی برای کسانی که مسائل بهداشتی و درمانی را رعایت نمی‌کنند در نظر گرفته شده است و خدمات به این افراد ارائه نمی‌شود و مجازات از توبیخ کتبی، کسر از حقوق و انفصال از خدمت تا یک سال برای ارائه کننده خدمت به کسانی که اصول بهداشتی را رعایت نمی‌کنند تصویب شد و حکم آن قطعی است.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد:​ اکنون در ۱۵۶ کشور جهان، زدن ماسک در همه جا و در اماکن عمومی اجباری است.

وی با اشاره به تحریم‌ها و مشکلات ایجاد شده از این موضوع گفت: مواردی داشتیم که دارو و ماسک خریدیم و پول آن‌ها را هم پرداختیم، اما اجازه ندادند به کشورمان ارسال شود و به نوعی آن‌ها را دزدیدند یعنی ما در جنگ همه جانبه هستیم.

حریرچی ادامه داد: با توجه به این فشارها، کنترل مناسبی را نسبت به بیماری کووید ۱۹ به ویژه در دو ماه ابتدایی داشتیم، اما پس از آن ممکن است نمره بالایی نگیریم، اما نمره قابل قبولی در کنترل این بیماری می‌گیریم.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: ماسک‌ها حتماً لازم نیست طبی باشد بلکه از ماسک معمولی پارچه‌ای هم می‌توان استفاده کرد و مکرر آن را شست و استفاده کرد.

وی اضافه کرد:​ از مردم درخواست کردیم برای محرم امسال ماسک نذر کنند.

حریرچی گفت: تا زمانی که واکسن موثر کووید ۱۹ کشف نشده است با این ویروس مواجه هستیم و خلاف تصور، این ویروس ثابت کرد که در فصل گرما کاهش نمی‌یابد و البته احتمال دارد در فصل پاییز و زمستان شدت بیشتری داشته باشد، زیرا به علت سرما بیشتر اوقات در فضای سر بسته هستیم و پنجره‌ها را می‌بندیم و تراکم ویروس بالا می‌رود.

معاون کل وزیر بهداشت گفت: به طور متوسط در دنیا حدود ۱۴ درصد از کسانی که یکبار به کرونا مبتلا شدند دوباره درگیر این بیماری شده اند.

دکتر حریرچی افزود: تا پایان امسال حدود ۱۰ هزار تخت بیمارستانی و ۲ هزار تخت آی. سی. یو به ظرفیت بیمارستانی اضافه خواهد شد.

وی گفت: راه حل مقابله با ویروس کرونا در بیمارستان و تخت آی. سی. یو نیست، چون حدود ۱۰ درصد افرادی که در بیمارستان بستری می‌شوند فوت می‌کنند.

معاون کل وزیر بهداشت ادامه داد: در بیمارستان اوج فداکاری انجام می‌شود، ولی خستگی کارکنان بیمارستان به عنوان یک مشکل عمده محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: مهمترین عامل نجات بیماران کرونایی در بیمارستان، مراقبت است و این کار را پزشکان و پرستاران با فداکاری انجام می‌دهند.

معاون کل وزیر بهداشت درباره موج دوباره ویروس کرونا در پاییز و زمستان هم گفت: در روز‌های پیش رو محرم و سفر‌های تفریحی شهریور را داریم و در فصل پاییز هم بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها را خواهیم داشت که در صورت توجه نکردن مردم شاهد افزایش شیوع ویروس کرونا خواهیم شد.

دکتر حریرچی درباره واکسن کرونا نیز افزود: امید زیادی در مورد استفاده از واکسن در مجامع جهانی وجود ندارد و نباید درگیر تبلیغات شرکت‌های تجاری شویم.

وی با اشاره به اینکه اثر آنتی بادی‌ها بعد از سه ماه به حداقل می‌رسد هم گفت: تاکنون مالاریا و ایدز ده‌ها برابر کرونا انسان‌ها را به کام مرگ کشانده اند و هنوز واکسن آن کشف نشده است.

معاون کل وزیر بهداشت ادامه داد: به طور متوسط در چند دهه گذشته کشف یک واکسن برای بیماری حدود ۷ سال زمان برده است.

دکتر حریرچی افزود: در حال حاضر حدود ۲۰۰ واکسن کرونا در مراحل کشف هستند که نزدیک به ۳۰ واکسن به مرحله بالینی رسیده است و واکسن‌های مطرح شده با ۵۰ تا ۶۰ درصد تأثیر، پذیرفته می‌شوند و ادعای ایمنی این واکسن‌ها حداکثر یکسال با دو نوبت تزریق می‌باشد.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موثرترین روش ایمنی در حال حاضر استفاده ۸۰ تا ۹۵ درصدی مردم از ماسک می‌باشد.

وی افزود: در ایران به صورت گسترده و قوی روی واکسن کرونا کار می‌شود و همچنین اگر واکسن موثری در هر جای دنیا تولید شود هم تهیه خواهیم کرد.

دکتر حریریچی با اشاره به اینکه افراد با ریسک بالا باید از واکسن آنفلولانزا استفاده کنند گفت: واکسن آنفلولانزا به میزان لازم برای گروه‌های حساس خریداری شده است و همچنین با توجه به زمان شیوع بیماری آنفلولانزا، در دو هفته آینده توصیه‌های رسمی را اعلام خواهیم کرد.

وی درباره استفاده صحیح از ماسک هم گفت: ماسک‌های طبی قابل شستشو نیستند، ولی ماسک‌های پارچه‌ای قابل شستشو با آب ۶۰ درجه هستند.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره داروی رمدیسیور هم افزود:​ هیچ داروی موثری برای کووید ۱۹ وجود ندارد و حداکثر تاثیر این دارو‌ها حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد است و داروی رمدیسیور برای افرادی که در شرایط حاد و آی سی یو وارد می‌شوند کوچکترین تاثیری ندارد.

حریرچی افزود: همه دارو‌هایی که دربیرون از شبکه رسمی بیمارستانی وجود دارد قاچاق و تقلبی هستند.

وی ادامه داد: داروی رمدیسیور با تولید داخل و واردات در دسترس مردم قرار خواهد گرفت..

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه در حال حاضر هیچ داروی کاملا موثر و با تاثیر متوسط برای کرونا وجود ندارد هم افزود: موضوع دارو جایگاه پیچیده‌ترین ترفند‌های تبلیغاتی و سوء استفاده است.

وی درباره تمهیدات وزارت بهداشت برای بازگشایی مدارس از ۱۵ شهریور هم گفت: دولت، وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش اجازه آسیب دیدن فرزندان این مملکت بر اثر ویروس کرونا را نخواهند داد و وزارت آموزش و پرورش شیوه نامه‌های مختلفی را برای مناطق کشور طراحی کرده اند.

حریرچی درباره بازگشایی دانشگاه‌ها و خوابگاه‌ها هم افزود:​ یک الزامی برای بازگشایی دانشگاه‌ها داریم، ولی خوابگاه‌ها جزو خطرناک‌ترین مکان‌ها به علت تراکم بالا هستند و وزارت علوم شیوه نامه‌های پیچیده‌ای برای خوابگاه‌ها آماده کردند و در ماه‌های آینده عمده آموزش‌ها باید با تراکم کم و از راه دور انجام شود.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: در حال حاضر مهمترین گله مندی ما از تراکم بالای سفر‌های هوایی است که تقریباً با ظرفیت قبلی پرواز می‌کنند و مترو و اتوبوس‌های سریع السیر که بر مبنای تراکم طراحی شده اند شرایط خطرناکی را به وجود آورده اند.

وی ادامه داد: تا پایان مرداد اجرای طرح ترافیک منتفی است و برای شهریور کارشناسان وزارت بهداشت، شهرداری و وزارت کشور در زمان معین اطلاع رسانی خواهند کرد.

حریرچی گفت:​در حال حاضر ۹۰ تا ۹۵ درصد خدماتی که در بیمارستان‌های دولتی، تامین اجتماعی و … داده می‌شود تحت پوشش بیمه است.

معاون کل وزیر بهداشت افزود:​ با دستور امروز وزیر بهداشت دارو‌هایی که تحت پوشش بیمه نیستند، ولی توسط پزشکان در بیمارستان‌ها تجویز می‌شوند از محل اعتبارات طرح تحول، تحت پوشش قرار می‌گیرند.

وی درباره تمهیدات حمایتی از تیم درمان و به ویژه بخش پرستاری هم گفت: کارکنان بخش بهداشت نقش اصلی تلاش را به خصوص در مراکز ۱۶ ساعته، خدمات سرپایی و مراکز بهداشت را دارند.

حریرچی افزود:​ بر خلاف کشور‌های اروپایی، میزان واکسیناسیون در کشور کاهش پیدا نکرده و این نتیجه تلاش کارکنان بهداشت است.

وی ادامه داد: در حال حاضر مجوز به کارگیری ۲۲ هزار نیروی جدید را داریم که در تاریخ ۳۰ ساله بی نظیر است که تعدادی جذب و ما بقی در حال جذب هستند.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در میزان پرداختی هم تلاش کردیم مانند سایر کارکنان دولت افزایش داده شود و پاداش‌هایی هم پرداخت شده است و بدهی به این کارکنان را کاهش داده ایم.

بازدید : - بار دسته بندی : ریپورتاژ تاريخ : 29 جولای 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.